Karolam Asma Tavan

Karolam Asma Tavan

Karolam Asma Tavan: Ön kısmında vinil, arka yüzünde alüminyum kaplama kullanılan tavanlara karolam asma tavanı olarak isimlendirilir. Yapıların tavanlarından borular, kablolar ve çeşitli tesisat unsurları geçer. Bunların görünür olması çok kötü bir manzara oluşturur. Kötü görüntüyü engellemek için çeşitli malzemelerden uygulanan asma tavanlar yapılır. Karolam, asma tavanda tercih edilen bir çeşittir. Temizliği ve kullanımı çok kolay olan karolam tavanlar neme karşı dayanıklıdır. Üzerinde bakteri barındırmayan tavanların akustik özelliği bulunmaktadır.

60 cm’e 60 cm’lik paneller şeklinde uygulanmaktadır. Panellerin iç kısmında kaliteli astar kullanılır. Astarın kalitesi, güçlendirilen alçıpan çekirdek yüzeyin dayanıklılığını artırmıştır. Karolam asma tavan olarak nitelendirilen tavanlarda çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Piyasada yaygın olarak taşyünü, karolam ve akustik alçıpan, karopan kullanılarak asma tavan uygulaması yapılmakta. Uygulamada kenarlara L profiller monte edilir. 60 cm aralık yerleştirilen köşebentler özel işlemlerden geçirilir.

Karolam Asma Tavan Özellikleri

Silinebilir olması, hijyenik olması nedeniyle karolam asma tavan çok fazla uygulanmaktadır. Üst kısmında kullanılan vinil yüzey sayesinde estetik bir görüntüye sahiptir. Karopan levhaların üzerine vinil kaplama yapılmıştır. Yangına dayanıklı olan panellerin çeşitli renkleri ve desenleri bulunmaktadır. Çevreye ve insan sağlığına zararlı maddeler içermez.

Karolam asma tavanların panellerinin genişliği en az 30, en fazla 1200 cm’dir. Uzunlukları minimum 300, maksimum 1200 cm’dir. Kalınlığı 8 ile 12,5 mm arasında değişir. Yüzeyi vinil kaplama olup arka tarafı alüminyum folyo ile kaplanmıştır. Panelin ağırlığı ortalama 7 kilodur. Kanatları bantlıdır. Betonarme tavanlara karolam tavan uygulanacağında çelik dübel kullanılması gerekiyor. Asma tavan uygulaması yapılırken ses, led veya spot ışıklandırmalar da yapılmalıdır. Ses ve ışıklandırmaların askı çubuklarına, taşıyıcı sisteme takılmaması gerekir.

Karolam Asma Tavanların Kullanıldığı Alanlar

1970’li yıllardan beri İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan karolam, ülkemizde de popülerdir. Karolam tavanların yüzeyleri vinil kaplama olduğundan pürüzsüzdür. Pürüzsüz yüzeylerin temizlenmesi, hijyeninin sağlanması daha kolaydır. Kaplama yüzey, asma tavanın arkasındaki malzemelerin ve ekipmanların nemden korunmasına yardımcı olur. Nemli bir bezle silinerek temizliği yapılabilir. Bakteri, mikro organizmaları barındırmaması hijyenik önem taşır.

Karolam tavanlar hijyenin çok daha fazla önemli olduğu restoran, cafe ve ticari mutfakların tavanlarında uygulanmıştır. Ticari mutfaklardaki dekorasyon malzemelerinin belirli hijyen şartlarını taşıması gerekir. Bu anlamda karolam tam aranan özelliklerdedir. Neme dayanıklı olması ticari mutfaklarda tercih edilme nedenlerinden biridir. Çok fazla yemek piştiğinden nem oluşur. Paneller nemin diğer ekipmanlara ulaşmasını ve sarkmaları engeller.

Tuvaletler, soyunma odaları, duşlar karolam asma tavanın tercih edildiği diğer mekanlardır. Temiz, estetik, hijyenik olması istenen bütün mekanlarda karolam asma tavan uygulanabilir. Günümüz koşullarında yeni trend asma tavan uygulamalarının Google arama motorunda da karşımıza çıktığını biliyoruz. Firmamız bu tür hizmetlerin profesyonel bir seviyede sunulması konusunda hassas bir çalışma sürecini takip ettiğinden Google aramalarında da ilk sıralarda yer almaktadır!

17.02.2022
57
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Nafiz Yılmaz
Nafiz Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?